Hydrofor i jego rola w zestawie z pompami zatapialnymi do ścieków

Osoby mieszkające w blokach lub w domach podłączonych do miejskiej sieci kanalizacyjnej w zasadzie w ogóle nie zastanawiają się nad problemem ścieków. Wszelkie nieczystości generowane przez gospodarstwo domowe są usuwanie dzięki kanalizacji i dopóki nie dojdzie do żadnej awarii nie trzeba się nimi przejmować. W gorzej sytuacji są mieszkańcy domów, które nie mają dostępu do centralnej sieci kanalizacyjnej i muszą posiłkować się szambem, a także zakłady przemysłowe potrzebujące własnego obiegu nieczystości.

W takiej sytuacji potrzebne jest wybudowanie odpowiedniego rozwiązania problemu ścieków. Jednym z elementów takiej kanalizacji są pompy zatapialne do ścieków. Są to pompy, jakie najczęściej wykorzystuje się w dużych oczyszczalnia ścieków oraz w instalacji kanalizacyjnej zbudowanej do celów przemysłowych. Pompy zatapialne do ścieków są specjalnie przystosowane do przepompowywania nie tylko wody, ale też innych, gęstych cieczy zawierających różne zanieczyszczenia.

Pompy zatapialne do ścieków często łączone są w zestaw z hydroforem. Hydrofor jest potrzebny w instalacji kanalizacyjnej, aby nieczystości były tłoczone pod wysokim ciśnieniem. Hydrofor, którego zasadniczą częścią jest właśnie zbiornik ciśnieniowe ze sprężonym powietrzem, jest do tego najlepszym rozwiązaniem.