Hydroforem zazwyczaj określamy urządzenie, które stoi w naszym garażu, piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym naszego domu. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z faktu, że jest to określenie wyłącznie potoczne i bardzo uproszczone, natomiast mianem hydroforu określa się cały zestaw urządzeń. Podstawowe z nich to pompa oraz zbiornik ciśnieniowy.
Pompa ma za zadanie dostarczanie wody do hydroforu. Montuje się ją w pobliżu źródła wody, z którego czerpiemy wodę pitną do naszego domu. Zazwyczaj jest to jakieś ogólnodostępne ujęcie. Te osoby jednak, którym zależy na dobrej jakości wody pitnej, decydują się często na wykopanie lub wywiercenie własnej studni. To właśnie z takich miejsc pompy pompują wodę pitną i za pomocą systemu rur przekazują ją do hydroforu.
W hydroforze woda jest gromadzona właśnie w zbiorniku ciśnieniowym. Tam, oprócz wody, znajduje się również sprężone powietrze, tworzące poduszkę powietrzną. Kiedy odkręcamy kran w naszym domu, poduszka powietrzna wypycha z hydroforu wodę, która dzięki temu trafia do naszych kranów. Gdy wody ubywa, powietrze rozpręża się, powodując spadek ciśnienia wewnątrz hydroforu. Kiedy ciśnienie jest zbyt niskie, automatycznie uruchamia się pompa.